Telefon: 146 005 003
33-150 Wola Rzędzińska 320B

GreenWay ma stację ładowania aut elektrycznych o rekordowej mocy 150kW

GreenWay Polska udostępnił pierwszą w Polsce stację ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 150 kW. Z taką, pełną mocą można na razie ładować tylko kilka aut elektrycznych, które są dostępne na rynku. To jednak zapewne szybko się zmieni.

Znajdująca się w poznańskiej Galerii A2 stacja ładowania jest w stanie w pełni wykorzystać potencjał aut elektrycznych najnowszej generacji. GreenWay podkreśla, że wprowadzając pierwszą tak szybką ładowarkę, wyprzedził nawet dostawców usług ładowania w Wielkiej Brytanii, gdzie pierwsze takie urządzenia pojawiły się w tym miesiącu.

Obecnie, większość szybkich ładowarek aut elektrycznych dostępnych na rynku umożliwia ładowanie DC z maksymalną mocą 50 kW. GreenWay Polska ma już w swojej sieci ponad 100 tego typu szybkich ładowarek, posiadających łącznie ponad 200 punktów ładowania dużej mocy. Do końca roku w sieci zarządzanej przez spółkę pojawi się dodatkowo ponad 150 takich punktów.

GreenWay podkreśa, że rynek elektromobilności jest jednak bardzo dynamiczny, a postęp technologiczny w konstrukcji baterii i układów zasilania pojazdów umożliwia ładowanie ich z coraz większą mocą. Coraz więcej nowych modeli aut jest w stanie przyjąć dużą moc powyżej 50 kW, w związku z czym GreenWay już w kwietniu tego roku rozpoczął proces rozbudowy wybranych stacji ładowania.

Wybrane stacje sieci w Krakowie i Wrocławiu od wiosny dysponują mocą do 100 kW, w czerwcu dołączyła do nich stacja w Poznaniu – pierwsza stacja ładowania o mocy 150 kW dostępna w Polsce. Natomiast już jesienią GreenWay planuje uruchomić pierwszą ultraszybką stację o mocy do 350 kW.

– Testowaliśmy naszą ładowarkę na nowym modelu auta marki Audi e-tron, mogącym ładować się z mocą 150 kW. Możemy potwierdzić, że te pojazdy w pełni wykorzystują możliwości ładowarki, podobnie jak Tesla model 3Obecnie tego typu urządzenia dopiero pojawiają się w nowoczesnych sieciach ładowania, pamiętajmy jednak, że w tak dynamicznym i młodym sektorze, jakim jest elektromobilność, nowości szybko stają się standardem – komentuje Maciej Gajewski, dyrektor zarządzający GreenWay Polska.

Ładowarka GreenWay o mocy 150 kW w Galerii A2 w Poznaniu to najnowsza wersja szybkiej ładowarki Delta. Urządzenie wyposażono w 12 modułów prostownikowych drugiej generacji o mocy 12,5 kW każdy, nowy system chłodzenia, a także przewód CCS wysokiej mocy.

Zmodernizowana ładowarka dysponuje obecnie trzema trybami ładowania samochodów elektrycznych: CHAdeMO: do 63 kW, CCS: do 150 kW oraz AC Typu 2: do 43 kW. Urządzenie pozwala na równoczesne ładowanie dwóch pojazdów na obu złączach DC (CCS i CHAdeMO) poprzez dynamiczny przydział mocy modułów prostownikowych.

GreenWay to najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy i niekwestionowany lider tego typu rozwiązań. Firma istnieje od 2011 r., a w Polsce od 2016 r. Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 190 stacji ładowania, z czego w Polsce ponad 150. Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.